Frisbeer Cup 2015  - krátké shrnutí

O víkendu 21. - 22. února 2015 ve sportovní hale ZŠ Petřiny - Jih proběhl již devátý ročník otevřeného Mistrovství České republiky ve freestyle frisbee - Frisbeer Cup 2015.

Po loňském Frisbeeru, který co do počtu hráčů vyrovnal rekordní ročník 2010, a potvrdil tak statut největšího halového turnaje na světě, organizátoři letos očekávali spíše průměrnou účast zahraničních jammerů. Opak se však stal pravdou a na Frisbeer Cupu 2015 se sešlo více než 60 krotitelů létajícího talíře. Českou republiku reprezentovalo 14 hráčů, zbytek tvořili borci z devíti evropských zemí a USA. Nově se letos v Praze představili jammeři z Belgie, ostatní hráči byli vesměs pravidelnými účastníky, několik z nich dokonce nevynechalo ani jeden dosavadní ročníků pražského turnaje.

Úroveň hry byla jako obvykle velice vysoká a pro postup do nedělního finále bylo potřeba předvést opravdu špičkový výkon. Sobotní semifinále dvojic ovládly vesměs favorizované týmy, mezi nimi také Pavel Baranyk s Jakubem Koštelem, kteří s velkým náskokem vyhráli svojí skupinu (podívejte se na jejich rutinu). Stejně tak v kategorii COOP postoupily týmy zkušených hráčů a to včetně dvou čistě českých trojic, které v neděli čekal souboj o titul mistra ČR.

Poté co se hráči dostali do formy po vydařeném večírku v legendárním Cross clubu, mohly v neděli po poledni začít finálová kola. Jako první se představily smíšené dvojice. V této kategorii předvedl nejlepší výkon partnerský pár z Německa, Sofie a Toby. Boj o další místa na pódiu byl pak velice vyrovnaný a rozdíl mezi druhou a čtvrtou pozicí tvořily pouhé dvě desetiny bodu. Stříbro si nakonec odnesla naše zástupkyně Irča Kulišanová spolu s Freddym z Německa. Bronz pak vybojoval další německý tým - Ilka a Benno. Titul mistrů republiky si odnesl jediný čistě český tým Martiny s Laciferem.

Open pairs podiumFinále Open pairs svojí propracovanou a čistě provedenou rutinou zaslouženě ovládl tým Paula Kennyho z USA a Mördiho z Německa. Je třeba dodat, že Paulovi již táhne na šedesátku, od letoška je v důchodu a přesto se po Frisbeeru stal světovou jedničkou!!! To jen dokazuje, že freestyle frisbee je sportem pro každou věkovou kategorii a urdžuje člověka mladého jak fyzicky, tak duchem. Druzí v kategorii otevřených dvojic skončili Italové a třetí místo vybojovali Američan Tom Leitner a Alex Leist z Německa. Tommy je mimochodem duchovním zakladatelem Frisbeeru a také vlastníkem asi nejrozsáhlejší kolekce trofejí z tohoto turnaje :). Pavlovi s Jakubem bohužel nevyšla rutina úplně ideálně, ale i tak skončili na krásném čtvrtém místě a navíc si odnesli titul mistrů ČR pro rok 2015.

Coop trickKategorii COOP, neboli otevřeným trojicím, dominoval opět Paul Kenny, tentokrát s partnery z Itálie a Maďarska - Cegou a Baluem. Tito chlapci si již dělají zálusk na titul mistrů světa, uvidíme jestli na něj v červnu v Karlsruhe opravdu dosáhnou. Zbytek pódia obsadily dvě německo - italské trojice, které předvedly velmi vyrovnané výkony, což dokazuje rozdíl pouhé jedné desetiny bodu. Titul mistrů ČR si nakonec zaslouženě odnesl tým ve složení Irena Kulišanová, Ondra Klega a Jakub Matula. Celkově obsadili páté místo.

Jak již bývá zvykem, v pauzách mezi finálovými disciplínami bavily diváky exhibice dalších freestylových sportů. Konrétně se jednalo o Slušný yoyery, polského freestyle basketbalistu Andrzeje (jehož show byla v našich končinách vskutku nevídaná) a mnohonásobného mistra světa Honzu Webera, který divákům předvedl svůj skill s footbagem i fotbalovým míčem

Celkově se Frisbeer Cup opět velice vydařil. Celá akce proběhla tradičně v uvolněné atmosféře a diváci, hráči i organizátoři budou jistě ještě dlouho vzpomínat na pohodový víkend. Velký dík patří také všem partnerům a sponzorům, bez nichž bychom Frisbeer Cup nemohli dělat v takové kvalitě, jako jej děláme. Vidíme se opět napřesrok na jubilejním desátem ročníku turanje. Bude to velké!